Porcelángyártás
A porcelángyártás vázlatos technológiai folyamata
A porcelánmassza összetétele 50% kaolin, 25% földpát, 25% kvarc. A három alapanyagot vízzel elegyítik és úgynevezett dobmalomban 63 mikron szemcseméret alá őrlik. A képződött híg vizes oldatot, dobiszapot, medencébe ürítik. Ezt a dobiszapot keretes szűrőprésen kipréselik. A szűrőpréselés hatására, úgynevezett préslepények képződnek. A préslepények 22,5-23% nedvességűek. A kapott préslepényeket a homogén nedvességeloszlás biztosítása érdekében pihentető kamrákban tárolják kb. 3-4 hétig.
A formázás kétféle módon történik: Egyrészt a masszalepényeket vákuumprésen bocsátják át, amely levegőmentesíti és homogenizálja a masszát. A vákuumprés szájnyílásainak cseréjével a gyártáshoz szükséges alakú és keresztmetszetű masszatömbök készülnek. Ezekből forgástesteket (tányérokat, csészéket) állítanak elő. A formázógép a terméket gipsz munkaforma és rollerfej egyirányú, de eltérő sebességű forgatása által alakítja ki.
Másrészt, a masszalepényekből víz és adalékok hozzáadásával folyamatos keverés mellett, öntőiszap készül, mely igen magas, 65% szárazanyag tartalmú tejföl sűrűségű anyag. Öntőiszapból készülnek a levestálak, kannák, vázák, figurák, ékszerek stb.
Az öntés során az öntőiszapot gipsz munkaformákba töltik. Mintegy 15 perc szívásidő alatt kialakul egy 4-5 mm-es falvastagság, az ezzel arányos vízmennyiséget a gipszforma pórusai fogadják be. A falvastagság elérése után, a munkaformában lévő iszapot kiöntik a formából, így az visszajut a központi rendszerbe. A nyers terméket ezután 30 percig a formában szikkadni hagyják, ezután deformáció elkerülése nélkül kivehető a bőrkemény termék. Ha a termék több öntött darabból kerül összeállításra, pl. figurák, akkor azokat saját anyagú iszappal ragasztják össze.
Szárítás és tisztítás után lépnek a termékek a folyamat következő fázisába. A minőségellenőrzésen átesett termékeket kamrás kemencékbe rakják.
Mind a gépi formázással mind az öntveformázással készült termékeket első, ún. zsengélő égetéssel, 950-1000 °C-on hőkezelik és teszik alkalmassá mázazásra. A zsengélő égetés alatt a termékek elvesztik szerkezeti víztartalmukat, ezáltal porózussá válnak. Ezután a zsengélt terméket portalanítják, majd mázazzák. A termékek a máziszapba merítéskor 3-4 másodperc alatt vizet szívnak magukba és ezzel egyidejűleg a termékfelületen vékony mázréteg alakul ki.
A máz lényegében az árunak egy üvegszerű szilikáttal való bevonata, amely a mázas égetés (1360-1380 °C-on) során nyeri el, azt a tömör, csillogó felületet amit már mindannyian ismerünk. A minősített fehér porcelánokat ezután dekorálják. A díszítés anyagai a porcelán festékek, amelyek "alacsony" olvadáspontú színezett üvegek. A dekorálás matricázással vagy kézi festéssel és aranyozással történik, majd ezt követően 825°C-on dekorégetésre kerülnek a termékek. A minősített termékek csomagolását követően a raktáron keresztül érnek a márkaboltok polcaira.